Zadaci koje studenti obavljaju tijekom stručne prakse trebaju biti vezani uz područje studiranja.
Studentska stručna praksa studentima omogućuje:
Studentska stručna praksa izvodi se u koordinaciji s Uredom.
Želja je uspostaviti koncept učenja kroz rad na Fakultetu prometnih znanosti i stjecanje kompetencija studenata potrebnih na tržištu rada u suradnji s pravnim osobama involviranim u projekt PRISTUP FPZ te na taj način poslodavcima omogućiti rad na zajedničkim istraživačkim projektima uključujući studente, mentore u prihvatnim organizacijama i nastavnike na Fakultetu.
Studentska stručna praksa obvezna je za studente koji studiraju na redovitim i izvanrednim preddiplomskim studijima:
Provodi se sukladno Naputku o stručnoj praksi studenata na studijima Fakulteta prometnih znanosti.
Praktični rad u vremenskom trajanju od 20 radnih dana (160 radnih sati) obavlja se sukladno radnom vremenu pravne osobe (Prihvatne organizacije) gdje se praksa obavlja. Praksa se može realizirati po najviše osam (8) sati dnevno ili na neki drugi način, ovisno o dogovoru studenata i mentora iz Prihvatne organizacije.
Na početku 3. godine studija student se automatski upisuje u:
Dodatnom studentskom stručnom praksom studenti imaju priliku dodatno integrirati svoja teorijska i praktična znanja te na taj način steći veće kompetencije za tržište rada prije zaposlenja.
Za studente diplomskog studija, svih studijskih programa, stručna praksa je dodatna.
Za studente preddiplomskog studija, stručna praksa, uz obveznu, može biti i dodatna.
Studenti prije odlaska na stručnu praksu, obveznu i/ili dodatnu, imaju mogućnost sudjelovanja na radionicama mekih i tehničkih vještina.
Radionice organizira i/ili koordinira Ured.
Svrha studentske stručne prakse je pridonijeti kvaliteti obrazovnog procesa na Fakultetu prometnih znanosti i suradnji s gospodarstvom.
Cilj je upotpuniti teorijska znanja studenata s praktičnim znanjima te stvoriti uvjete za pripremu završnog/diplomskog rada kroz iskustvo rada u struci.
Studentska stručna praksa prihvatnim organizacijama omogućuje:
ZUK Borongaj, objekt 71, podrum (privremena lokacija)
Kontakt podaci
E-mail: praksa@fpz.unizg.hr
Radno vrijeme
Konzultacije sa studentima: prema prethodnoj najavi
Prijave za radionice
Merlin – kolegij: Stručna praksa
Jedan od načina postizanja izvrsnosti obavljanja studentske stručne prakse je i unapređenje prakse predviđeno projektom PRISTUP FPZ.
PRISTUP FPZ - Unapređenje i provedba stručne prakse na Fakultetu prometnih znanosti (2020.-2023.)
Projekt je sufinancirala Europska Unija iz Europskog socijalnog fonda
Fakultet prometnih znanosti (FPZ) od 9. veljače 2018. je partnerska ustanova u sklopu projekta Inicijativa privatnog sektora za mlade, koji je pokrenula Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) u suradnji s Europskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD). Organizacijski partneri ove Inicijative su Fakultet elektrotehnike i računarstva u Osijeku, Vijeće studenata veleučilišta i visokih škola RH i konzultantska tvrtka People 1st iz Velike Britanije.
Radi se o inicijativi koja za cilj ima razvijati vještine mladih ljudi i kvalitetno ih pripremiti za tržište rada:
HUP je kreirao mrežni portal (poveznica: http://inicijativazamlade.hup.hr/) preko kojeg se direktno povezuju poslodavci i studenti te se sve aktivnosti odvijaju u elektroničkom obliku, kompletan proces od objave oglasa za stručnu praksu od strane poslodavca do podnošenja izvješća od strane poslodavca i studenta po završetku prakse.
Kao pomoć studentima, pri stupanju na tržište rada i planiranju stručne prakse, u okviru Inicijative izrađeni su priručnici za studente, poslodavce i obrazovne institucije. Priručnici se mogu preuzeti na mrežnom portalu (pod Dokumenti).
Kao poseban program unutar Inicijative, HUP će spojiti odabrane studentice, koje se istaknu svojim motivacijskim pismom i radom tijekom prakse, s uspješnim poslovnim ženama iz HUP-ove Baze poslovnih žena u program mentorstva, kako bi se mladim ženama pomoglo u planiranju karijere i prevladavanju određenih barijera pri stupanju na tržište rada. Program mentorstva bi trajao šest mjeseci, a predviđeno je najmanje deset sati zajedničkog rada i tri sastanka mentorice i studentice, s ciljem izrade plana zaposlenja i razvoja karijere s utvrđenim koracima i ciljevima.
Studenti kojii studiraju na sveučilišnom preddiplomskom studiju ili sveučilišnom diplomskom studiju, kao i poslijediplomandi koji studiraju na poslijediplomskom sveučilišnom studiju ili poslijediplomskom doktorskom studiju na Fakultetu prometnih znanosti mogu dobiti pristup portalu i objavljenim oglasima za praksu. Također, može pokazati interes za trgovačka društva odabirom do pet (5) tvrtki u kojima želi raditi praksu. Ove tvrtke zatim vide osobne podatke studenta/ice i datum iskaza interesa.
Mrežnom portalu Inicijative student/ica pristupa pomoću svog AAI@EduHR elektroničkog identiteta. Ako student/ica nema izrađen profil na mrežnom portalu, mora prvo popuniti elektronički obrazac za prijavu na Inicijativu za mlade (vidi Uputstva). Nakon što se podaci unesu, u sustav Inicijative, i isti potvrde od strane obrazovne institucije, student/ica će moći pristupiti svom profilu.
Unutar svog profila student/ica može vidjeti sve otvorene oglase za prakse za njegovo/zino polje studiranja te se putem portala može na iste prijavljivati izravno poslodavcu, koji nakon toga sam provodi selekciju među svim prijavljenim studentima i u konačnici bira studenta/icu kojeg/u će primiti na praksu.
Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja vezanih za stručnu praksu i Inicijativu, možete se slobodno obratiti:
Razmjena studenata u svrhu stručne prakse na Sveučilištu u Zagrebu odvija se kroz program Erasmus+ od akademske godine 2014./15.
Stručna praksa može trajati najkraće 2 mjeseca, a najduže 12 mjeseci. Trajanje stručne prakse definira prihvatna institucija u dogovoru sa studentom. Studenti su na stručnoj praksi dužni odrađivati puno radno vrijeme (od 6 do 8 sati dnevno).
Više informacija dostupno je na mrežnim stranicama:
IAESTE Croatia je hrvatska udruga za međunarodnu razmjenu studenata prirodnih i tehničkih znanosti. Punopravna je članica međunarodne asocijacije IAESTE koja djeluje pod načelnim okriljem UN-a.
Udruga IAESTE nudi studentima plaćenu praksu u inozemstvu.
Više informacija dostupno je na:
Cilj Starter projekta jest povezati proaktivne studente s programima zapošljavanja najboljih trgovačkih društava koji posluju u Hrvatskoj.
Više informacija dostupno je na službenoj mrežnoj stranici udruge: http://starter.estudent.hr
Studentska udruga AIESEC Hrvatska, ogranak je međunarodne studentske organizacije koja djeluje u 124 države i teritorija, a u Hrvatskoj postoji od 1953. godine s područnim uredima u Zagrebu, Osijeku, Splitu i Varaždinu.
AIESEC pruža studentima mogućnost odlaska na stručne (engl. Intern) i volonterske (engl. Volunteer) prakse. Uobičajeno trajanje stručne prakse je od 6 do 78 tjedana.
Napravite prvi korak i potražite praksu na mrežnoj stranici: www.aiesec.org
Za sva pitanja obratite im se direktno e-mailom na: aiesec.zagreb@gmail.com